Kouzelná Romance

25. května 2008 v 20:34 | becky |  Filmíky
Film
Když otevřete film záběrem na animovanou Popelku, která žije na stromě a od rána do večera uklízí za vydatné asistence zpívajících ptáčků a ukecaných veverek, buď pracujete pro Disneyho a nemáte to v hlavě srovnané, nebo máte nějaký opravdu vychytralý plán. Od Kevina Limy (102 dalmatinů plus rodinné peklo Eloise v hotelu) bych to druhé nečekal ani v nejdivočejším snu, ale zázraky se holt dějí. Alespoň částečně. Vítejte u filmu, který připomíná děcko hrající na xylofon. Sem tam práskne do správného místa a když budete dostatečně trpěliví, třeba v tom najdete melodii. Dívkám přitom postačí samotný pohled na ono děcko - alespoň pokud chtěly být princeznou v moderním světě, ve kterém se o ně přetahují dva nápadníci a všechno dobře dopadne navzdory mnohým nebezpečenstvím. Že si dělám legraci? Oni naštěstí taky.
Limovi to přitom jde v animovaném intru od ruky o poznání líp (režíroval Tarzana, jedno z posledních disneyovských 2Dček) a boří pohádková klišé jako dominové kostky. Tradiční schéma se zamilovaným princem, zrcadlem a otráveným jablkem však vezme za své, když zlá královna objeví studnu, co vede do naší reality. Z kanálu uprostřed newyorského Times Square se tak postupně dere naivní priceznička, chrabrý princ, rádoby roztomilá veverka (namluvená, podobně jako v Době ledové, samotným režisérem), úskočný sluha a nakonec i samotná královna. Při každém záběru na poklop jsou mimochodem vidět všemožné billboardy v okolí. Ať žije product placement a láska. Obojí je věčné. Naše rusovlasá slečna (roztomilá, i když ohebná zřejmě jen v rámci disneyovské emoční škály) brzy pochopí, že místo koní křižují město taxíky a že džentlmeni vymřeli. Skoro. Svobodný otec a pohledný právník Patrick Dempsey hodlá zrovna skočit do chomoutu, když mu vstoupí do života pomatená ženština v šatech, které jsou širší než popelářské auto. Objeví se, zrovna když se dobývá do zámku nakresleného na (dalším) billboardu, aby mu mohla spadnout do náruče, přesně jako vysněnému princi. Polopatické pomrknutí pochopí i dvanáctileté holčičky, a Lima se tak musí rychle ohlížet po dalších trumfech.
A vytáhne... chvilka napětí. Muzikálová čísla a Jamese Marsdena. První jmenovaná záležitost útočí především na divákovy smysly - uklízecí song sice trpí na mizerné triky (digitální zvířátka ztrácejí roztomilost tradičně kreslených předloh z úvodu), ale nadsázky je v něm na tři roky dopředu. Když pak z kanálu vyskočí Marsden a začne přehrávat, začne vám být líto, že scenárista trochu nepřitlačil na pilu i u ostatních postav. Zřejmě by to pak přestalo být kouzelné a zřejmě i romantické, ale lidé s fóbií na růžovou by kouleli očima o poznání méně. I Marsden se svým kordem porcujícím autobusy a divácká srdce však bohatě dostačuje. Zastíní totiž fakt, že v tomhle filmu je všechno předem jasné a vy jste odsouzeni jen do pozice hodnotící komise, která odděluje zrno od plev, zábavné situace od těch úsměvných. Lima je v tom často nevinně. I když překonává sám sebe během písničkového rodea v parku, kde začne být definitivně jasné, že vyvolený na hlavní hrdinku nečeká v Animákově, naráží hlavou do pevně daných mantinelů.
Nejvíc je však otloukán Patrick Dempsey. Nemám ho příliš nakoukaného, ale ocitá se mezi dvěma mlýnskými koly - rozšafnou Amy Adams, které to sluší i v šatech vyrobených z ubrusu, a Marsdenem, který se pořád usmívá od ucha k uchu a rozdává ty nejlepší hlášky. Jak z toho ven? Postávat v kvalitním saku a rozdávat úsměvy na všechny strany, však on už to někdo zachrání. Absence jiskření zamrzí, ale za kamerou jistě stáli producenti s hasícím přístrojem, kdykoliv připraveni zakročit, kdyby se k polibku schylovalo dřív než v závěrečné pětiminutovce. Z prapodivných důvodů to snímku prospělo. Povznesete-li se nad všudypřítomnou naivitu a vypočítavost, můžete se smířeným úsměvem na tváři sledovat, jak Lima přikládá pod kotlem a servíruje tu veverku na italský způsob (explozivní honička napříč pizzerií), onde k nepoznání namaskovanou Susan Sarandon (tolik pudru by se starým herečkám dovolovat nemělo), která přijde zachránit situaci, aby se proměnila v draka a zazářila v trikové koncovce. Disneymu asi zbyly peníze a režisér si nechal poslední xylofonové údery na zatím nezmapovanou část nástroje. Dojem z kočičko-pejskovského dortu je utvrzen.
Výsledek vaření podle známých receptů je příliš sladký a příliš guilty, než abyste se přiznali k tomu, že jste ho snědli na posezení. Občas ale musíme zahřešit, zvlášť když princové pozvolna docházejí a letošní romantické komedie by člověk spočítal na prstech jedné ruky. Kouzelná romance navíc míří do kin v době, kdy jsou odpočinkové filmy vyhledávaným zbožím. Má sotva devadesát minut, ve vaší přítelkyni probudí jen ty dobré stránky a minimálně třikrát se zasmějete, dvakrát dojmete a možná si budete dokonce podupávat do rytmu. Tolik zvratů v jedné disneyovce? Kdo nevěří, ať tam běží. Dřív, než zazvoní zvonec a... však vy víte, jak to vždycky dopadne.
o pohádkové princezně (AMY ADAMS) z minulosti, kterou zlá královna (SUSAN SARANDON) přemístí do současnosti, je spojením klasické pohádky společnosti Disney s příběhem z moderního New Yorku. Záhy poté, co se ocitne v naší době, je po setkání s pohledným právníkem (PATRICK DEMPSEY) princezna Giselle nucena měnit své názory na život a lásku. Může ve skutečném světě přežít pohádková láska? KOUZELNOU ROMANCI režíroval Kevin Lima (Tarzan, Eloise a Vánoce) podle scénáře Billa Kellyho (Dožeň, co se dá). Původních písně pro Kouzelnou romanci složila v minulosti velice úspěšná dvojice autorů - skladatel Alan Menken a textař Stephen Schwartz (Pocahontas, Zvoník u Matky Boží).
Kouzelná romance (2007)
Kouzelná romance (2007)
Kouzelná romance (2007) Kouzelná romance (2007) Kouzelná romance (2007) Kouzelná romance (2007) Kouzelná romance (2007) Kouzelná romance (2007) Kouzelná romance (2007)

Základní údaje:

USA, 2007, 108 minut

Režie:

Animační studio:

České znění:

Dabingové studio:

Amy Adams (III) Amy Adams (III) Amy Adams (III) Amy Adams (III) Amy Adams (III) Amy Adams (III)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

líbí se vám můj blog?

Ano je to tu super! 45.1% (32)
Docela hezký! 16.9% (12)
Ujde! 5.6% (4)
Nic moc! 8.5% (6)
Spíš ne! 4.2% (3)
Horší blog jsem jestě neviděl(a) 19.7% (14)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama